МЕТ ГАЛА - SWAROVSKI :: Royal House
×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
МЕТ ГАЛА - SWAROVSKI

МЕТ ГАЛА - SWAROVSKI

  • 13.05.2024

На овогодинешната Мет Гала вечер Сваровски за прв пат блесна со пет уникатни креации.Темата на едно од најзначајните случувања во светот на модата беше Sleeping Beauties : Rewakening Fashion( Заспаната убавица:модно будење).

Нашата креативна директорка Giovanna Engelbert одговарајќи на дрес кодот “The garden of time” создаде креации за светските познатите супермодели Imaan Hammam,Karlie Kloss,Irina Shayk, појавувајќи се и самата на црвениот тепих во своја креација.

Изгледот на моделите имаа за цел да ја рефлектираат природата трансформирајќи ги нивните елементи цветовите,листовите,сонцето,водата и воздухот во прекрасни модни парчиња кои ја прикажуваат убавината на природата и ведриот дух.

Karlie Kloss е олицетворение на цвеќињата.Нејзиниот фустан е составен од 180,000 розеви кристали и беа потребни 225 часа за негова изработка.


На црвениот тепих никој не блесна повеќе од Irina Shayk.Инспирација за создавање на оваа креација е воздухот и безвременската убавина на белиот кристал.За да се направи овој фустан беа потребни 200часа и 84,000 рачновметнати кристали.

Инспирација за создавање на креацијата на Akok Yai е водата, изработена со 98.000 блескави сини кристали.


Токму сонцето беше инспирација за креацијата на Imaan Hammam изработена во два дела.Горниот дел составен од 3456 Gema кристали, а здолништето од 100,000 златни кристали.


Giovanna Engelbert ја представуваше природата.Ова ремек дело е направено со градација на 55.000 зелени Millenia кристали.

Да се биде дел од Mет гала вечерта е вистинска привилегија и задоволство.Овие креација ја рефлектираат долгогодишната посветеност на Сваровски на убавината и изработката на накит.Сваровски е неизмерно горд што ја сподели оваа своја визија со светот славејќи го раскошот во изработката и брилијантноста на Сваровски кристалот.